top of page

Francouzské gastrozastavení #3 - jahody

Od doby, kdy mé studijní a poznávací pobyty vystřídal pobyt trvalý, mé nadšení pro vše francouzské značně ochladlo. Čím déle jsem vystavena propagandě, jak je vše francouzské skvělé a že většinu věcí nikdo tak dobře vyrobit, vypěstovat, zhotovit neumí, tím silněji se ve mně upevňuje jistý alergicko-apatický postoj k made in France. Na druhou stranu, když už tímto kritickým sítem projde něco, co jsem i já ochotna bránit před „levnými, francouzské úrovně zdaleka nedosahujícími, importovanými náhražkami", potom to znamená, že jsem bez přehánění našla zlatý grál. A jedním takovým jsou francouzské jahody.


Ti, co neholdují čokoládě, se již o Velikonocích mohou rozmazlit jinak. Nevzhledné zpoloviny zelené španělské jahody (právě na "extenzivní, chemikáliemi zamořené" španělské zemědělství mají Francouzi nejvíce spadeno) začnou v obchodech postupně vytlačovat francouzské odrůdy jahod. A že jich je. Ciflorette, Cléry, Gariguette, Charlotte. Všeho všudy můžete najít na pultech obchodů až patnáct druhů jahod ! Nepřirozeně krásných, chutově neuvěřitelně rozmanitých, téměř vždy dokonale sladkých.


Když jsem při jednom obědě v gastronomické restauraci (což je typ restaurací, které z různých důvodů nedosáhly na michelinské hvězdy nebo jiná ocenění, nicméně rafinovaností kuchyně i velikostmi porcí jsou takovými jejich nevlastními sourozenci) v jahodové sezóně požádala o nabídku dezertů, francouzské jahody nabízeli i jako úplně samotné. Můj spolustolovník, Francouz podle papírů, ve skutečnosti pocházející z jedné bývalé francouzské kolonie, tudíž mající k této zemi značně kritický přístup, tuto nabídku suše okomentoval s tím, že jahody jsou to jediné, co Francouzi umí.


Umí. Avšak daní za tento um je jednak poměrně nízká produkce, naprosto neschopna pokrýt domácí poptávku, jednak opravdu velmi vysoké ceny. Vždyť podle statistik je Francie až sedmým evropským producentem jahod za Španělskem, Německem, ale třeba i Nizozemím. A tak kdo propadne kouzlu francouzských jahod, musí se připravit na drahý špás. Cena za kilogram francouzských jahod se pohybuje od osmi do patnácti eur (tedy nějakých dvě stě až čtyři sta korun), jahody španělské vás vyjdou nejvýše na polovinu. Je to ostatně také jedno z mála ovoce, které se kvůli své již tak vysoké ceně prodává na trzích, kde jsou paradoxně vyšší ceny, jen v malém množství.


Ale kdo jednou zakusí, jen těžko hledá cestu zpět. A tak si se skotačícím polofrancouzským srdcem odnáším malou čtvrtkilovou vaničku hříšně drahých, ale hříšně dobrých garigetek. Jenom jednu. Lednice jahodám nesvědčí a zítra přece zase navezou čerstvé !
71 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page