top of page

Imaginární apéro

Aktualizováno: 31. 5. 2020

Dlouho jsem si lámala hlavu nad tím, jaké téma by mělo být tím prvním. Co je tak francouzské, aby si zasloužilo vše zahájit? Ale pak jsem došla k závěru, že nemusím znovu objevit kolo, že netřeba hledat krále, ke kterému pak budu doplňovat pouhé poddané. Ne. Tímto článkem se něco narodí. Skrytá touha schovávaná po létech v šuplících najednou získá jasné obrysy a spatří světlo světa. A narození se musí zapít. A tak vás u této příležitosti zvu na slavnostní apéro. A že to je záležitost velmi fikaná.

Francouzština je jazykem noblesním, dědictvím zašlé slávy grande nation, a jako taková občas připomíná kudrlinky na paruce Ludvíka XIV. Mnohé výrazy jsou tak půvabné, že jimi běžným a banálním skutečnostem okamžitě dodá punc elegance (byť ta se v doslovných překladech může lehce ztratit). Tak třeba balíček či svačinka na celodenní výlet se nazývá déjeuner tiré du sac (oběd vytažený z pytlíku). Slavnostní apéritif před či po nějaké akci zase vin d’honneur (čestné víno), brambory uvařené ve slupce pommes de terre en robe des champs (brambory v polních šatech). Výrazem ne tak prvoplánovitým, méně okázalým, ale o to více rafinovaným, je již výše zmiňované apéro.

Jako by bylo nemístné, zastavit se na vycházce či výletu na pouhé pivo či víno. Ve Francii je třeba zastavit se na apéro. Pozval vás někdo na apéro? To je jistě milé, ale ve skutečnosti to hlavně znamená, že hostitelé se pro vás nechtěli obtěžovat s večeří, takže počítejte ve většině případů s tácem polotovarových jednohubek, miskou brambůrků, lahví či dvěma a nanejvýše po dvou hodinách (kdy už vám ostatně bude kručit v břiše a z alkoholu na prázdný žaludek se vám začne motat hlava víc než je zdrávo) byste měli sami zavelet k odchodu. Nikdo vás zdržovat nebude. Rodina už se těší na svou schovanou večeři. Pokud se vám pozvání na večeři dostane, vězte, že apéro je hostitelovým strategickým nástrojem, kterým kontroluje zdařilý průběh večera. Nabrala příprava večeře zpoždění ? Nevadí, otevře se o láhev víc, to nikdy nikomu nevadí. Chystaného jídla není dost nebo hrozí, že se jeho příprava ne úplně zdařila ? Nevadí, zacpěte břicha hostů jednohubkami a brambůrky a na hlavní chod už nikdo nebude mít ani pomyšlení. Pohled na Francouze vrhající se jako kobylky na misky křupek, brambůrků a kanapek pochybného původu, aby si následně nechali nandat na talíř po bramboru, plátečku masa a o něco více fazolek či hrášku, mě nepřestává fascinovat ani po letech. A časová posloupnost je nedotknutelná. Dát si víno s chipsy po večeři u televize jasně svědčí o tom, že jsem dosud neasimilovanou naplaveninou, která navíc bojkotuje pravidla činnosti Francouzi tak oblíbené.

A tak bez kanapek a šampaňského připíjím alespoň takto imaginárně na zrození mého blogu, který by nepřišel na svět bez absolutní a neustálé pomoci a podpory mé sestry Baru. Ať se ti s naším vydatným přispěním dobře daří!
46 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page