top of page

Jsem GM a kdo je víc?

Aktualizováno: 6. 10. 2023

Na samém vrcholu mého žebříčku nejvtipnějších filmových scén je bezesporu ta s mladičkým Christianem Clavierem, který v nízkých plavečkách odhalujících pubické ochlupení vyskočí na pódium a za zvuků vlezlé, leč nakažlivé melodie Il y a du soleil et des nanas, na-na-na /je tu slunce a baby/ se představí jak animačnímu týmu, tak dalším účastníkům zájezdu v resortu na Pobřeží slonoviny. Povědomě vám nejspíš znít nebude, přestože pochází z ve Francii naprosto kultovní komedie Les Bronzés, která se však u českého diváka nikdy neprosadila, nejspíš se k němu ani pořádně nedostala. Já sama jsem po prvním zhlédnutí byla spíše rozpačitá, až při dalších jsem naplno ocenila, jak trefně a vtipně karikuje francouzskou posedlost organizovanými dovolenými.


Zeširoka jsem se jim věnovala v článku Dovolená po francouzsku (ostatně tak zní i český překlad filmu Les Bronzés), avšak nedávný pobyt v mekce všech organizovaných resortů mě přinutil zaměřit se tentokrát čistě na něj, Club Med (původně Club Méditerranée). Průkopníka all inclusive dovolených, kde všechno v ceně není jen reklamní vábnička, ale základní princip fungování. Řetězec, který v 50. letech svou variací na tábory pro dospělé navázal na předválečné pokusy o vytvoření resortů, kde by dovolenkáři na místě již nic neplatili. Ty byly značně spartánské, zakládané často vrcholovými sportovci a na sportovní program byl tak kladen zvláštní důraz, ale nejen na něj. V podstatě se jednalo o výchovu renesančního člověka zábavou s filozofickými večery, kvalitním kulturním programem a sportovními aktivitami, které si normální smrtelníci nemohli nikde jinde vyzkoušet. Pod tlakem konkurence byl však Club Med nucen odrazit se několikrát ode dna, vystřídat spoustu akcionářů včetně těch nejznámějších jako Edmond Rotschild či Gianni Agnelli, šéf automobilky Fiat, postupně přesedlat na kolej luxusu a ještě většího luxusu (tzv. villages exclusive collection) a vybudovat tak dokonalý marketing, že by se o něm mohlo vyučovat.


Vydat se do jedné z šedesáti šesti Club Med vesnic (k jejich specifické hantýrce se ještě dostanu) dnes znamená připravit se na nepřetržitou socializaci a program od rána do večera,. Programu se účastnit nemusíte, ale jednak to z vás ihned činí podivíny, a jednak pestrá nabídka převážně sportovních aktivit se specializovaným personálem (např. instruktoři fitness programu Les Milles) částečně ospravedlňuje vysokou cenu pobytů. Pokud jde o socializaci, Francouzi k seznamování tíhnou přirozeně kdekoliv, ale zde je chiméra dovolenkové rodiny umocňována pravidelným nominativním vyhlašováním výsledků různých soutěží, či obrovskými stoly v jídelnách a barech, které k družbě vyloženě vybízejí. Původnímu tykání bez výjimky však odzvonilo.


Pocit podivného sektářského bratrstva se tak začíná umocňovat, ale jsme teprve na začátku. Jak dojde na clubmedácký slang, alespoň ze začátku se nechytáte. Ať už se jedná o rozlehlý přímořský areál, či samostatně stojící horský hotel, nazývá se vždy vesnicí (village) a osobou zodpovědnou za její rozkvět, úspěch u turistů a hlavně jejich návratnost má její vedoucí, tzv. chef du village (nemohu se ubránit paralele s Abraracourcixem, vůdcem vesnice Asterixe a Obelixe). Jedná se o snad nejpokrytečtější povolání na světě. Chef du village je nucen smát se, usmívat a přátelit se s jednotlivými hosty a zároveň mít na paměti jejich statut v účetních knihách Club Med. To jest ti, co jezdí více a na delší dobu, mají nárok na větší úsměv a více pozornosti. Zatímco já občas se studem vzpomínám, jak okatě jsme na letních táborech nadbíhaly mladým vedoucím, tady se ani boháči v důchodu nestydí a vrhají se k chef du village jako k nejlepšímu příteli. Nabitý program řídí GO (gentils organisateurs / milí pořadatelé), restaurační či úklidové služby jsou v rukou GE (gentils employés / milí zaměstnanci) a ti co umožňují kola dále roztáčet, tj. návštěvníci, jsou GM (gentils membres / milí členové). Club Med má tato označní chráněna patentem již od založení první prázdninové vesnice v roce 1950 na Mallorce. A GM jsou v drtivé většině na příslušenství ke Club Med patřičně hrdí a dávají je na odiv nejen sbírkou náramků z různých resortů na rukou, ale především četným a vůbec ne laciným reklamním zbožím. A tak přestože je oblečení v hotelových restauracích spíše formálního rázu, mikiny, trička či tepláky s číslem 45 na zádech či prsou jsou vřele vítány. 45 proto, že žádná jiná výroční kolekce se u fanoušků nechytila tolik jako právě ta první, oslavující 45 let vzniku (co to o klientele Club Med vypovídá, aha). Když jsem se prodavačky, pardon, GO, v hotelovém butiku zeptala, proč zrovna 45, vrhla na mě šokovaně-lítostivý pohled, jak můžu pobývat v Club Med a nevědět něco tak zásadního.


Vysoká pořizovací cena pobytů v Club Med, v průměru jednou až dvojnásobná oproti jiným all inclusive resortům podobné kategorie, je dále ospravedlňována dvěma faktory. Za prvé opravdu kvalitní kuchyní. Byť gargantuovské hody 70. let jsou již minulostí, kombinace samoobslužného servisu a chodů podávaných kuchaři v podobě, za kterou by se nemusely stydět nejvyhlášenější restaurace, nabízí opravdu výtečný gastronomický zážitek (ostatně jediný důvod, proč jsem tento experiment podstoupila). Tím stěžejním pilířem, odlišujícím Club Med od konkurence už po několik desítek let je však nabízený servis péče o děti. V duchu francouzské mantry, že děti potřebují kolektiv a rodiče klid, se chlubí nejen dětskými kluby nabízejícími celodenní program, ale dokonce i minicluby pro nejmenší od čtyř měsíců. Zájem o ně je převeliký, někteří rodiče v záplavě aktivit ani nestíhají vyzvedávat své děti včas. Do nabídky se postupně dostává rovněž atraktivní volnočasový program pro teenagery, jako třeba cirkusová škola v klubu v Punta Caně v Dominikánské republice. Zkrátka francouzský ideál.


Je proto až ironicky úsměvné, že tato vlajková loď francouzského cestovního ruchu byla jednak založena Belgičanem, ale především že je od roku 2015 v čínských rukou. Francouzský flér však resortům stále vévodí, ostatně generálním ředitelem je syn bývalého prezidenta Henri Giscard D’Estaing. Uvidíme na jak dlouho. Už nyní začínají francouzští turisté představovat menšinu veškeré klientely a téměř polovina ze sedmnácti nově otevřených resortů v letech 2021-2023 se nacházela v Číně.45 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page